Tähelepanu kutsikasoovijad.

Palun olge kutsikat valides tähelepanelik ja uurige kasvatajatelt, kas pakutavatel kutsikatel on tõutunnistused.

Kui Teile mingil põhjusel pakutakse müüa paberiteta kutsikat, küsige, mis põhjustel kutsikatel ei ole vormistatud Eesti Kennelliidus pabereid. Milline iganes on see vastus, teadke, et paberiteta “tõukoera kutsikad” on ebaseaduslik ja must äri, mille tulemusena tekib juurde haigeid, iseloomuvigadega ning välimikuvigadega teatud tõule sarnanevaid koeri.

Miks tehakse paberiteta kutsikaid?

Põhjendused :
1. Paberid on kallid.
Tegelikult ei ole. Paberiteta koerte müügihind on vaid natuke odavam, kui paberitega koera. Tegelikult maksab pesakonnale paberite vormistamine Eesti Kennelliidus liikmetele 13€ ja mittliikmetele 20€, paber ei muuda koera hinda oluliselt kallimaks.

2. Vanematel puuduvad terviseuuringud.
Paberiteta kutsikaid müüvad inimesed, kes mõtlevad vaid raha teenimisele, mitte koerte heaolule. Sellist inimest, kes kutsikatega äritseb, nende heolule ja tervisele mõtlemata, kutsutakse MILLERIKS. Sõna ise on tulnud inglise keelest puppymiller (kutsikaveski). Oma kulutusi saab miller hoida madalal igasugusel viisil – jätta tegemata koeraema terviseuuringud, võtta paarituseks esimene ettejuhtuv isane, jätta kutsikatele tegemata ussikuur ja esmane vaktsineerimine, teha ühele ja samale emasele järjest pesakondi, loovutada kutsikad väga noorelt...

3. On küll tehtud terviseuuringud, kuid nende tulemus ei luba koera asetuses kasutada.
Terviseuuningutest kõige levinum ja bernide puhul lausa kohustuslik on düsplaasia uuring. Eristatakse puusa- ja küünarliigese düsplaasiat. Puusaliigese puhul seisneb haigus selles, et reieluu pea, mis peaks täpselt sobituma puusanapa sisse, asetub seal liiga lõdvalt, kas siis teda kinnitavate sidemete lõtvuse või luu ebaõige kuju tõttu. Selline ebaõige seos reie-ja puusaluu vahel põhjustab ajapikku nii olemasoleva luukoe kahjustusi ja uue luukoe kasvu. Küünarliigese düsplaasiat põhjustavad erinevad degeneratiivsed muutused küünarliigeses. Düsplaasia ravi võib seisneda nii ravimitega põletiku ja valulikkuse mahasurumises koos toitumise ja füüsilise koormuse jälgimisega, kui kirurgilises vahelesekkumises.
Düsplaasiat diagnoositakse röntgenpildi alusel, mida hindab selleks Kennelliidu poolt volitatud arst. Arst määrab igal jäsemel eraldi düsplaasiaastme. Eestis on kasutusel FCI düsplaasia hindamise süsteem (A, B, C, D, E), kus A tähistab tervet liigest, B peaaegu normaalset liigest, C kerget-, D keskmist- ja E rasket düsplaasiat. Küünarliigese düsplaasiat tähistatakse numbritega 0, 1, 2 ja 3, kus 0 on normaalne liiges, 1kerge-, 2-keskmine ja 3 raske osteoartroos.
Bernide puhul on aretuses lubatud puus A, B, C ja küünarliiges 0, 1.

4. Sugupuu, mida ei taheta näidata.
Kui kutsikate vanemate sugupuus on kolme põlve jooksul kattuvaid esivanemaid siis kindlasti küsida, mis põhjustel on tehtud suguluspaaritus. Sellise paarituse tegemine eeldab väga pikka ja hoolikat esivanemate ning nende pesakonnakaaslaste tervise tundmist. Suguluspaarituse kõige suuremaks riskiks on see, et mõlemalt vanemalt saab kutsikas kõrgema riskiga haigustkandvaid geene.
Mille tulemusel odav ostuhind kaob olematuks seda ületavate ravikulude tõttu...

5. Näitusekoer või mitte?
Kui kasvataja ütleb teile, et mingi kutsikas ei ole tõenäoliselt näitusekoer, annab vastutustundlik kasvataja selle koeraga kaasa ikkagi tõutunnistuse. Kasvatajal on võimalus kanda kutsikas mitte-aretuseks (MA) registrisse, kui ta leiab, et koera ei saa hambumisvea või mõne teise vea tõttu aretuses kasutada. Sellisel kutsikal on tõutunnistus, kuid vastavalt registri märkele (MA) ei tohi teda aretuses kasutada.
Kodukoeral ja näitusekoeral ei ole mingit vahet. On vaid see, et ühed käivad omanikega näitustel või ka võistlustel, teised on põhiliselt maja- või korterivalvurid ja lihtsalt head sõbrad, kellega on mõnus mängida, telekat vaadata, jalutamas käia. Näitusehinde saavad näitusel osaledes mõlemad koerad.

6. Mida annab tõutunnistus?
Paber ei küsi sahtlis leiba, vaid annab garantii, et Teie väljavalitud kutsikas on nende vanemate järglane, kellest kasvataja Teile räägib. Samuti garanteerib see, et kutsikast, kelle te ostsite, kasvab tõepoolest vastava tõu esindaja.
Kalli raha eest paberiteta teatud tõu sarnast looma ostes toetate haigete, välimikuvigadega või keelatud/sobimatutest paaritustest sündinud kutsikate tootmist ning aitate raha teenida inimestel, kes ei hooli enda kasvatatud tõust! Paberiteta koeral ei ole tõugu.

7. Miks siis ikka pabereid ei tehta?
Paljudele tõukoertele on kehtestatud miinimumnõuded, mis kutsikate vanematel enne aretusse minekut täidetud peavad olema.
Üldjuhul on olemas kolme tüüpi nõudmisi:
- terviseuuringud
- näitusehinne (annab märku, et koer on tõuline),
- koolitustulemus (näitab, et koer on koolitatav)

Kui nüüd „tõukoerte” pesakond tehakse paberiteta, siis tekib küsimus, miks. Võimalik, et üks või mõlemad vanematest ei ole piisvalt head tõu esindajad, terviseprobleemidega või on kantud mitte-aretus registrisse. Seetõttu on „paberiteta kutsikate” omanike hulgas palju õnnetuid inimesi, kelle koer täiskasvanuna ei oma soovitud väljanägemist, muutub agressiivseks või lööb välja mõni kulukat ravi nõudev raske haigus.

Meist endist sõltub, kas must äri jätkub või mitte. Seni kuni on inimesi, kes on valmis ostma tõutunnistuseta koeri, on ka inimesi, kes neid toodavad.